19
Dec 2017
December 19, 2017
Ника е едно от момичетата с най-добри резултати от петото издание на предизвикателството „Не на диастазта”. Снимките сами говорят.
Майка на две момчета, със много зает съпруг, който често е в командировка. Доколкото знам бабите и дядовците са надалеч и няма кой да ѝ помага. Според мен, нейният успех се крие в това, че беше много стриктна в храненето и е запомнила съвета ми да бъде постоянна. Надявам се нейният опит да помогне и на Вас да се мотивирате и да не се отказвате в борбата с прибирането на корема!
Ето какво споделя Ника за нейното участие в програмата:
Представи се:
Здравейте! Казвам се Николина. След броени дни навършвам 30 и имам две прекрасни момчета на 4 и на почти 2 години. Преди да изляза по майчинство работех като Мениджър в сертификационна компания. Споменавам го, понеже работата е свързана с много седене пред компютър, а по време на програмата научих как това може да влияе негативно на стойката, респективно и на диастазата и какво да правя, за да минимизирам негативните последици за здравето ми, когато се върна на работа.
Първата ми бременност мина неочаквано трудно, с никакво движение, почти изцяло на легло. Родих по естествен път и скоро след това се заех да възвръщам желаните от мен пропорции на тялото, по крайно погрешен начин (коремни преси и планкове). Разбира се тогава не го знаех, защото за диастаза не бях чувала. Познато ви звучи, нали?
Втората бременност мина леко и с много движение (все пак имах дете на година и няколко месеца) и родих посредством секцио.
Изведнъж се оказа, че си имам голяма и доста дълбока диастаза (5 пръста дълга, 3 широка и над 1 фаланга дълбока) и бонус – пъпна херния. За мое щастие бях разбрала, какво е диастаза и срещнах Ваня. Разбира се, прибирането на това сладко „коремче“ от снимката до приемлив вид, беше само блян.
От колко време тренираш с мен?
Вече 1 година.
Защо реши да се включиш в предизвикателството?
По няколко причини:
-
Първо, като всяка майка и/или работеща жена не мога да посещавам залата, толкова често колкото ми се иска (успявам само в събота и често с децата). Предизвикателството е изключително гъвкаво от гледна точка на това, кога да се изпълняват упражненията – гледаш файловете когато имаш време, правиш упражненията когато намериш от 2 до 32 минути. 3 пъти на ден по 5 минути не е толкова трудно.
-
Защото предизвикателството включва видеа, които дават голям спектър от практични знания като: как да седим, ходим, да отпускаме мускулите когато са схванати, как да клякаме, без да натоварваме ставите и редица други, които остават за цял живот.
-
Не на последно място дава знания за храненето – как влияе храненето на прибирането на диастазата, как да се храним балансирано, да се освободим от ненужни килограми без глад и редица други полезни съвети.
Какви резултати постигна?
Сами можете да видите как ми се е подобрила стойката, а диастазата – останала е 2 пръста дължина и 1 ширина. Пъпна херния все още си имам, но състоянието значително се е подобрило.
Според теб кой беше „ключовият” момент за постигането на резултатите?
На първо място релаксацията и възстановяването на естествената дължина на мускулите. Преди да се включа в програмата си мислех, че е достатъчно правилното изпълнение на упражненията. Оказа се, че НЕ. Разтяганията, които усвоих са също толкова важни.
На второ място – постоянството. Може да е само 1 упражнение или 1 релаксация, но да е всеки ден, колкото и трудно да е.
Аз бих добавила на трето място – храненето 😉 Ти какво промени в храненето си?
Храненето ми стана по-пълноценно и балансирано. Научих се как трябва да е структурирано, така че да е засищащо, полезно и да не напълнявам. Осъзнах необходимостта от включването на различни групи храни и как да се комбинират и го търся съзнателно. Дори когато съм възпрепятствана да сготвя (на гости, на път или купувам готова храна) вече знам как да комбинирам, за да минимизирам негативните последици. Готвя по-здравословно и да, оказва се, че здравословното може и да е вкусно. Едно огромно постижение е, че сведох до минимум консумацията на бяла захар, сладкиши и други захарни изделия. Просто вече тази жажда за сладко, прималяване и мигновено прибягване до шоколад, ги няма. Признавам си, когато съм на гости се изкушавам, но у дома вече приготвям полезни десерти (оказа се, че има изобилие от рецепти).
Все още има случаи когато нарушавам принципите си и определено съжалявам след това. Промяната е трудна, не става от веднъж, но е инвестиция в дългосрочен план.
Ако очаквате кулинарните предизвикателства да са диета за отслабване – не са това. Те създават навици за едно балансирано хранене. Тези навици остават и след края на програмата.
Кое те затрудни най-много?
Изпълнението на 10 000 крачки всеки ден. Уви това е нещо, което и сега все още не изпълнявам. Но това разбира се не ме демотивира, напротив. Започнах съзнателно в ежедневието си да търся движение, навсякъде и във всичко, което ме заобикаля.
Как се отрази участието ти в предизвикателството на твоето семейство?
Цялото семейство тръгнахме по един път на осъзнато хранене и повече движение, а както всички знаем това е ключът към по-здравословен начин на живот. Децата „тренират“ с мен. Тренират е в кавички, понеже за тях е забавление и игра. Това е един невероятен бонус, всички знаем, колко по-малко движение има в ежедневието на децата в сравнение с преди.
Кое от нещата, които научи ще продължиш да правиш?
Абсолютно всичко 🙂
Какво би казала на момичетата, които си мислят „аз не мога!”?
Всички могат. Ето моята тайна за успех:
-
Изтривам от съзнанието си фразата: „ще го направя утре“ или „ще започна утре“ Обикновено „утре“ нещо се случва, заети сме, уморени сме и т.н. Започвам сега.
-
Сграбчвам момента и възможността – докато играя с детето, готвя, пазарувам, гладя, шофирам. Ще се изненадате колко лесно може да бъде, стига веднъж да усвоите начина. Всяка от вас, носи тежки пазарски торби, вдига детето, навежда се да събира играчки и дрехи. Правете го по правилния начин и така неусетно сте си направили една малка тренировка.
-
Фокусирам се върху постигнатото, а не върху неуспеха. Всички имаме дни, когато просто не се получава, онези луди дни, в които сме нервни, преуморени, недоспали и просто нищо не ни се прави. Случва се. Мислете и бъдете позитивни. Ще компенсирате при първа възможност.
Бих дала един съвет – поставяйте си малки цели. Много жени си поставят големи цели. Искат веднага и бързо да постигнат резултати и когато това не се случи, рязко се демотивират. И аз бях от тях, какво си мислите :). Поставяйте си малка цел, след като я постигнете – следващата и разбира се, радвайте се на успеха. С малки крачки, но смели и стабилни. Не сте сами, Ваня и Маги подкрепят и окуражават, а в групата ще срещнете толкова жени, с които да обменяте опит и идеи, с което всичко става по-лесно.
Когато започнах Ваня ми каза „можеш, но от теб зависи, колко си постоянна“. Сега го виждам, радвам се на постигнатото и чакам второ ниво на предизвикателството.
И разбира се, гордея се, с това, което постигнах. Стана възможно с правилните хора и методи. Не вярвах, че някога с 2 деца ще изглеждам по този начин и ще се чувствам пълна с енергия.
Има още какво да се желае, но тези цели ги пазя за второ ниво, нали знаете, с малки крачки 🙂
Ако искате и Вие да постигнете подобни резултати, повече за нашата онлайн програма можете да прочетете ТУК.
Присъеденете се към нашата меил листа
Категории
- Бебе йога
- Бременност
- видео
- Възстановяване след раждане
- Гимнастика за бременни
- Гордея се с вас
- диастаза
- Изправителна гимнастика
- какво да очаквам
- минималистични обувки
- мотивация
- Не на диастазата!
- Песнички за бебета и деца
- Проблемни зони след раждане
- разни
- Ресторативно движение
- Рецепти
- Семейни игри
- Спорт след раждане
- упражнения (видео)
- упражнения за стъпала
- Упражнения мама и бебе
- хормонален дисбаланс
Тагове
НВД
Спорт след раждане
бебе йога
близнаци
болки в гърба
болки в кръста
бременност
бременност и хранене
бягане
влияние на спорта върху плода
възстановителна гимнастика
възстановяване на диастаза
гимнастика за бременни
гимнастика след раждане
гордея се с вас
гръбначно изкривяване
диастаза
игрова песничка
изправителна гимнастика
йога за мами и дребосъчета
книги
кърмене
мотивация
отглеждане на деца
отслабване
отслабване след раждане
песнички за бебета и деца
плосък корем
подути крайници
правилна стойка на тялото
проблемни зони след раждане
пудовки
раждане
ресторативно движение
сваляне на мазнини
свличане
слинг
спорт
тазово дъно
упражнения
упражнения за бременни
упражнения за мама
упражнения мама и бебе
хашимото
херния