Наскоро, обсъждайки и дискутирайки хранителния режим на една клиентка, тя стигна до заключението, че всъщност аз трябва да пиша какво и кога ям, а не тя на мен 🙂 Хитро, нали?
Но всъщност това е много важно. Едно е да ви говоря какво трябва да ядете, как да се храните и какво да избягвате, друго е да го видите на практика.
Формулата е елементарна и лесна за изпълнение. Старая се да спазвам ниско въглехидратен-високо мазнинен режим. Не само, защото това е режимът, с който най-лесно се свалят мазнини, но и защото имам ниска функция на щитовидната жлеза, което означа, че диетата ми трябва да изключва глутен. Е, тази щитовидна жлеза ми играе лоша шега и лесно качвам килограми, дори и със здравословни храни, но това е една друга тема.
Спазвам Ниско-въглехидратно високо-мазнинно хранене, което означава всяко едно хранене от деня да съдържа 60%мазнини, 25%протеини и 15%въглехидрати. Тъй като мазнините са калорични, 1гр. мазнина е 9ккал, протеините и въглехидратите имат по 4ккал, е лесно да си набавим необходимото количество мазнини без да ни се повръща от мазно 🙂
Ето няколко примера:
Закуска: 30гр смлян сусам и 30гр краве масло (сусама го ям в момента, защото нещо ме наболява коляното) или 3с.л. тахан. Понякога заменям маслото с гхи.
2ра закуска: 3 варени яйца, 30гр масло и 1 краставица или 100гр кашкавал с 2 домата или домашно приготвени палачинки, т.е. без брашно с масло и марули
3та закуска: шепа сурови ядки (обикновено накиснати) – тази закуска не винаги присъства в менюто
Обяд: салата – два домата, краставици, сурови слънчогледови семки и 1 парче филе от сьомга (около 200гр.) или зелунчукова супа и кюфтета на скара или пълнени чушки с извара и заквасена сметана
Следобедна закуска: шепа ядки – не винаги
Вечеря: зеленчуци на пара и 100гр сирене или свинка пържола със салата или пълнени домати с извара и обезсолени маслинки
Това обаче е моят режим и знам, че за някои от вас е трудно да го спазвате. Всеки има различно мнение за това кое е здравословно и кое не. Терминът „Балансирано/здравословно хранене“ има различно значение за всеки. За мен балансирано е НВ-ВМ (ниско въглехидратно, високо-мазнинно хранене), за друг балансирано е суровоядството, за трети балансирано е вегетарианството. Но мисля, че всеки един би се съгласил със следните прости правила, които трябва да се спазват, ако искате да се храните „здравословно“, да доставяте на организма си качествено гориво.
- Храната трябва да е цяла – изяжте цялата ябълка, не изхвърляйте обелката (освен ако нямате съмнения, че е много обработвана). Млякото е хубаво да е цяло – т.е. да не са му отнети мазнините, защото това означава допълнителна обработка с химикали. Яжте месото с естествените му мазнини.
- Храната не трябва да е пакетирана – колкото е по-голяма и по-шарена опаковката, толкова по-голяма е вероятността от съдържание на консерванти, оцветители, ароматизатори и т.н.
- Храната трябва да е разнообразна – скуката убива желанието за чисто хранене. Търсете информация за нови, интересни рецепти и експериментирайте.
- Храната трябва е прясна – ако са зеленчуци или плодове е хубаво да са сезонни и пресни. Ако пък е нещо готвено е хубаво да се яде до два часа след приготвянето му.
- Храната трябва да се дъвче бавно – сигурно сте чували, че храната трябва да се дъвче 32 пъти преди да я преглътнете. Това може би е малко пресилено, а и е доста затормозяващо да си броиш хапките, но бавното хранене е по-засищащо и вероятността от преяждане по-малка.
- Избягвайте сол, захар и бяло брашно. В малки количества солта и захарта са полезни, но ако се прекали с тях са вредни, това мисля, че на всички е ясно 😉
- Храната трябва да се приема в ограничени количества – има различни правила за количествата, но според мен добър ориентир е нивото на ситост. Да станете от масата леко гладни. Или да си сипете порция в чинията и да не посягате за допълнително.
Какъвто и хранителен режим да сте избрали, важното е да се чувствате енергични, да имате сили да изпълнявате ежедневните си дейности и да сте здрави. З-Д-Р-А-В-И! От там нататък всичко е само теория и всеки има право на избор, лични убеждения и уважение.
Един коментар към Спазване на хранителен режим или как се храни Ваня
Оставете отговор
Присъеденете се към нашата меил листа
Категории
- Бебе йога
- Бременност
- видео
- Възстановяване след раждане
- Гимнастика за бременни
- Гордея се с вас
- диастаза
- Изправителна гимнастика
- какво да очаквам
- минималистични обувки
- мотивация
- Не на диастазата!
- Песнички за бебета и деца
- Проблемни зони след раждане
- разни
- Ресторативно движение
- Рецепти
- Семейни игри
- Спорт след раждане
- упражнения (видео)
- упражнения за стъпала
- Упражнения мама и бебе
- хормонален дисбаланс
Обичам всякакви диети, базиращи се на ПЪРЖОООО-О-О-О(Оооооу!)-ОЛИ
(под диета имам предвид определен целенасочен режим на хранене, а не безразборно гладуване на стомаха и ДУШАТА!)
😀