Ако се чудите какво е адзуки, бързам да кажа, че това е вид боб, който е червен на цвят и се слави с това, че има ниско съдържание на мазнини, което го прави лесно смилаем. И аз не го бях чувала. Рецептата е от книгата “Яж и тичай” на Скот Юрек, която е невероятно мотивираща и надъхваща. Препоръчвам ви да я прочетете, без значение дали искате да бягате или просто имате нужда от допълнителна мотивация или интересно четиво. Скот Юрек е бегач на свръхдълги разстояния. Това означава, че за него една маратонска дължина от 42км. е само загряване. Най-често се състезава на 100мили, т.е. 160км., а най-голямото му предизвикателство е участие в 24 часово бягане. Бягаш 24 часа непрекъснато. Това означава свръхдълги разстояния 😉 В книгата има много вегенски рецепти, защото Скот в един момент от живота си, с цел подобряване на резултатите си в бягането, решава да стане вегетарианец.

bezglutenov desert

Спрях се на тази рецепта, защото е безглутенова, обещава да е много хранителна, да дава много енергия, а Скот твърди, че е превъзходен източник на въглехидрати и белтъчини. Просто ми се стори интересна. Ето я нея:

1/2ч.л. кокосово масло
1 консерва адзуки (420г.) отцедена – не съм търсила консерва и за това сварих боба, което малко усложни процеса на приготвяне. Ако успеете да намерите консерва, супер, но иначе имайте предвид, че кисненето и варенето отнемат време.
1 средноголям, презрял банан
1/2 ч.ч. бадемово или оризово мляко
1/2 ч.ч. леко кокосово мляко
Аз сложих 1 ч.ч кокосово мляко
1/2 ч.ч. ечемично брашно
1/2 ч.ч. оризово брашно
Замених ги с кокосово брашно
6с.л. какао
3с.л. кленов сироп – замених го с мед
1ч.л. ванилия
1ч.л. мисо или 1/2 ч.л. морска сол
1/3 ч.ч. сушен плод от лициум или стафиди, бели или черни (по желание)
1/2 ч.ч. вегански шоколадови пръчици – Настъргах черен шоколад 85%

Загрейте фурната на 200 градуса. Намажете тавичка с размер 22х22см с кокосовото масло. Пасирайте плодовете от адзуки, банана, бадемовото и кокосовото мляко с помощта на блендер или кухненски комбайн до получаване на гладка кремообразна смес. Добавете брашната, какаото, кленовия сироп, ванилията и мисото и разбъркайте добре.
Добавете сушените плодове. Изсипете сместа в тавичката и поръсете с шоколадови пръчици. Печете сладкиша 35-45 минути, докато стегне.
След като изстине, нарежете на квадратчета. Можете да поставите десертчетата в найлонови торбички и да ги оставите в хладилника. Така на другия ден ще имате нещо вкусно за хапване по време на следващото дълго бягане.

Десертът се получи малко сух, може би много съм го пекла. Трябва да се направи няколко пъти, за да се стигне до идеалния вариант. На вкус наподобява брауни и е наистина много вкусен.

desert s bob

Аз съм далеч от бягането на дълги на разстояния, но със сигурност този десерт дава много енергия и засища. Както си мислех, че съм изморена и искам да спя, така след две парчета от сладкиша изчистих цялата къща 😉 Ще го приготвя и за следващото ни състезание, което е другата неделя, да видим дали ще си подобрим резултатите 😉